כאב שיניים

כאב שיניים זהו עניין שלא נעים לאף אחד, בלשון המעטה. קרה לכם שרציתם שוב לאכול את השוקולד שאתם אוהבים אבל חוששים מהכאב? או ששוב אמרתם למלצר: “אל תביא לי קרח עם המים” בגלל שאתם יודעים ששתייה קרה (ואפילו גם חמה) מעוררת בכם כאבים שלא ברא השטן? אל תגידו לעצמכם: “יהיה בסדר” ואל תזלזלו בכאב! לפני שתקפצו שוב לקחת משככי כאבים – הנה כמה עובדות שיעשו לכם סדר בעניינים.

“יש לי כאב שיניים רק בלילה!”

ובכן, זה לא באמת דבר שהוא הגיוני, אבל ייתכן שאתם סובלים מכאבי שיניים במהלך הלילה מכמה סיבות שונות: הגוף שלנו ממש רגיש בשעות הלילה, כל כאב קטנטן שמופיע בשעות היום שאנחנו לא שמים לב אליו, יכול “לפרוח” ולהסב את תשומת הלב שלנו הרבה יותר בשעות הלילה בזכות מערכת החיסונית שלנו שמתפקדת קצת פחות טוב בשעות הלילה.

כמו כן, גם ארוחת הערב שלנו קשורה לכך, אם לדוגמה אכלתם ארוחה ממש חמה (כמו מרק) או שהתפנקתם שוב בגלידה מול סדרת הנטפליקס האהובה שלכם – דעו לכם שזה קצת מתכון לצרות ועלול לגרום לכם לכאבים. סיבה נוספת היא גם שאנחנו ישנים בשכיבה (אלא אם כן שוב נרדמתם על הספה). כשאנחנו שוכבים, הדם זורם לכיוון הראש, ובכך כאבי השיניים שלנו מוגברים יותר.

כאב שיניים
כאב שיניים - כל מה שצריך לדעת

סוגים שונים של כאב שיניים 

כפי כבר כשאמרתי קודם, כל אחד מאיתנו חווה כאב בשן או בחניכיים בשלב כזה או אחר, חשוב לנו להדגיש את סוגים שונים של כאב שיניים:

 • כאב שיניים שמגיע משום מקום:
  מה מרגישים: פתאום באמצע היום או הלילה, מרגישים כאב נוראי
  המניע: דלקת המתפשטת מהשן לכיוון הלסת
  מה עושים? טיפול שורש
 • “כולה רציתי לאכול נוטלה” – כאבים שאנחנו מרגישים בזמן אכילת מתוק
  מה מרגישים: נתתם ביס בשוקולד שבדיוק קניתם מהקיוסק? הרגשתם כאב? זה בדיוק זה!
  המניע: חורים בשיניים
  מה עושים? סתימה, ככה פשוט, ככה זה עובד
 • “שוב נאלצתי לוותר על הקפה של הבוקר” / “לא יכול לשתות בירה קרה”
  מה מרגישים: שתייה חמה או קרה מעוררים בכם כאב ונעלמים מיד בסיום
  המניע: כמו מקודם: חורים בשיניים. אבל יתכן שזה נובע גם מנסיגת חניכיים.
  מה עושים? ברוב המקרים מדובר בסתימה. אבל ייתכן שאפילו יידרש טיפול של כיסוי צוואר השן החשוף. ואם תזלזלו בכאב? תוכלו להגיע למצב של טיפול שורש.
 • כאב בתוך הפה
  מה מרגישים: כאב כללי שמרגישים בתוך חלל הפה
  המניע: משקה חם מדי ששתיתם, ביס במאכל רותח או אפילו פצע מסוים
  מה עושים? אפשר לקנות בקלות תמיסות שנמצאות בכל בית מרקחת או סופר-פארם. אבל רק להיות בפיקוח על הכאבים ולא לזלזל בהם
 • כאב שיני בינה
  מה מרגישים: כאב כללי בשיניים “המעצבנות” שתקועות להן עמוק בחלל הפה
  המניע: שיני בינה באופן כללי מאוד בעייתיות, הו צומחות עקום, קשה לצחצח אותן ובגלל שברוב המקרים הפה שלנו קטן מדי בשביל להכיל אותן, הן מכאיבות. מאוד. כשבחלק גדול מהמקרים מתפתחת לנו דלקת חניכיים.
  מה עושים? בחלק מהמקרים נאלץ להיפטר מהשן ולבצע עקירה. במקרים אחרים נאלץ לטפל אך ורק בדלקת כשניקח אנטיביוטיקה.

בשורה התחתונה – שמרו על השיניים שלכם

כולנו סובלים מהם, ישנם כאבי שיניים למבוגרים, זקנים, מתבגרים וילדים קטנים. ההמלצה הגורפת היא בהחלט לשמור על השיניים שלנו, כשזה אומר לצחצח שיניים בבוקר ובערב (לא בצורה אגרסיבית, ואם אתם לא יודעים איך לבצע זאת בצורה מושלמת, פשוט דברו עם רופא השיניים שלכם).

בנוסף לכך, בשביל להימנע מאותו כאב שיניים יש לעבור עם חוט דנטלי על השיניים שלכם, להפחית באכילת מאכלים מתוקים וללכת לשיננית כל כמה חודשים. וכמובן גם לבצע טיפולי שיניים בזמן! זהו הטיפ החשוב ביותר. אל תחכו ותמתינו עם כך. כי זה רק הולך ומחמיר.

שאלות ותשובות : כאב שיניים

אודות הכותב

דנטל אונליין – מידע מקצועי ואיכותי עבור בריאותכם.

מגזין דנטל אונליין מספק את כל המידע החשוב ביותר בנושאים השונים: השתלות שיניים, טיפולי שיניים, הלבנת שיניים ועוד. כל המידע שמסופק באתר זה מבוסס על ידי מחקר מעמיק שביצענו. חשוב להדגיש שהקמת פלטפורמת ‘דנטל אונליין’ מטרתה להנגיש את המידע בתחום טיפולי השיניים בצורה המקצועית והאיכותית ביותר עבור הקוראים והגולשים מכיוון שמדובר בתחום רגיש ויקר כלכלית.

חשוב לדעת – התכנים של אתר דנטל אונליין אינם מהווים תחליף לייעוץ של רופא שיניים שיספק את המידע הרלוונטי ביותר עבורכם. 

נגישות