הלבנת שיניים

החיוך שלנו זה הכל, לא? בזמן סלפי, כשאנחנו בדייט או בתמונות מאירועים, לכולנו מתחשק חיוך יפה ומושלם עם שיניים לבנות. אבל ככל שאנחנו מתבגרים, קצת קשה לנו לשמור על השיניים שלנו. למזלנו, הרפואה בארץ ובעולם מאוד מתקדמת, במיוחד כשזה נוגע לעולם הדנטלי או טיפולי שיניים, בכל כמה שנים יוצא פטנט חדש שקשור אל רפואת השיניים. אז רגע לפני שאתם קופצים אל רופא השיניים שלכם, או אפילו סתם מאחד הקרובים שלכם הולך לשאול על הלבנת שיניים, תקראו את המאמר הבא, שיבהיר לכם קצת מידע על הנושא.

המלצה חשובה: לפני שאתם הולכים לעשות הלבנת שיניים, חשוב שתדעו שאולי מדובר בפיגמנטציה 

או בכתמים על השן, עבודה של שיננית מוכשרת תוכל לעשות לכם את העבודה.

מדוע צבע השיניים שלנו משתנה?

קיימות מספר סיבות ל”שיניים צהובות”, אספנו את המוכרות ביותר שידועות לעולם רפואת השיניים: 

  • סיגריות, אוכל ומשקאות – אנחנו מקווים שהשורה הזאת תגרום לכם להפסיק (או להפחית) את כמות הסיגריות שאתם מעשנים,  אלו שגורמות לשיניים להצהיב. גם לשתייה מתוקה (ואפילו גם תה וקפה) יש חלק בעניין, כיוון שקיים בהם פיגמנט, שהוא למעשה נתפס בשכבות חיידקים שנמצאות על השן ובעקבות כך משתנה הצבע שלהן (ממליצים בחום להשתמש בקשית אם אתם רוצים קצת למנוע את התהליך הזה).
 
  • מחלות שונות ושימוש בתרופות – מחלות בהחלט יכולות לגרום לשיניים מצהיבות. למשל כמו מחלת חום קשה לילדים, אשר יכולה לגרום לחוסר מינרל בשן ובעקבות כך ליצור כתמים בשן. מעבר לכך, אנשים אשר השתמשו בצעירותם באנטיביוטיקה ממשפחת טטרציקלין, דבר זה יכול לגרום להכתמת המשנן הקבוע בזמן שהשן נוצרת, עוד לפני שהיא בכלל בוקעת ומתפתחת. 
 
  • הזמן עושה את שלו – לשן קיים חלק חיצוני וכמעט שקוף, הנקרא “אמייל”, במקביל אליו, קיים גם חלק פנימי, שנקרא “דנטין”, הוא בצבע צהבהב יחסית, ועם הזמן, “האמייל” מתעייף לו ונשחק, ובאותו הזמן, “הדנטין” למעשה מתעבה, כתוצאה מכך, אנחנו רואים את השיניים שלנו מצהיבות.
הלבנת שיניים - כל מה שצריך לדעת
דנטל אונליין - המגזין המושלם עבורכם

אילו סוגים שונים של הלבנת שיניים יש?

הלבנת שיניים פנימית – מדובר על טיפול מעט מורכב, ככל הנראה הוא נעשה בעקבות מצב בו השיניים כבר במצב לא מיטבי, 

זאת בשל טראומה / טיפול שורש, ולכן צבע השיניים השתנה. במהלך טיפול זה, מחדירים חומר פעיל אל תוך השן עצמה ולאחר מכן הוא נאטם. 

הלבנת שיניים ביתית – מדובר על תהליך ארוך ומורכב, אך הוא קיים, זהו למעשה סד (סוג של גומי אשר מתאים לצורת השיניים שלכם) 

ובתוכו חומר פעיל. יש צורך להרכיב את הסד על השיניים באופן הדוק במהלך הלילה (ניתן גם לעשות זאת במהלך היום למשך כמה שעות). ולאחר מספר פעמים שמבצעים את זה, ניתן לראות שינויים בצבע השיניים. החומר הקיים שם הוא בריכוז נמוך יותר, ולכן זה ייקח זמן רב יותר. 

הלבנה בלייזר – תהליך אשר נחשב אל הלבנת שיניים מהירה יחסית, בתהליך זה, מופעל מקור אור/לייזר, שבעצם מחמם את 

האיזור הנכון ומאיץ את הבהרת השיניים. יש צורך בבידוד מוקפד של החניכיים כיוון שמדובר על ריכוז חומר פעיל גבוה. תהליך זה נעשה בליווי של רופא שיניים מנוסה.

  

האם הלבנת שיניים מתאימה לכל אחד?

טיפולי הלבנת שיניים אינם מתאימים לכל אחד ואחת, למשל, הלבנת שיניים בהריון אינה מומלצת בכלל! כמו כן, אם יש לכם שיניים עם עששת או עם מחלות חניכיים, יש להמתין עד שהטיפול בהן מסתיים בהצלחה. כמו כן, אם יש לכם שיניים עם סתימות ישנן, ככל הנראה הלבנת השיניים לא תיראה מושלמת. 

אם יש לכם שיניים עם כתרים ישנים, ככל הנראה תצטרכו להחליף אותם אם תרצו לבצע הלבנה בשיניים.

אגב, הלבנה בשיניים לילדים אסורה, זהו תהליך שמותר אך ורק בגיל 18 ומעלה.

רוצים להתייעץ עם רופא שיניים? היכנסו עכשיו לדף צור קשר והשאירו את הפרטים.

שאלות ותשובות בנושא הלבנת שיניים

אודות הכותב

דנטל אונליין – מידע מקצועי ואיכותי עבור בריאותכם.

מגזין דנטל אונליין מספק את כל המידע החשוב ביותר בנושאים השונים: השתלות שיניים, טיפולי שיניים, הלבנת שיניים ועוד. כל המידע שמסופק באתר זה מבוסס על ידי מחקר מעמיק שביצענו. חשוב להדגיש שהקמת פלטפורמת ‘דנטל אונליין’ מטרתה להנגיש את המידע בתחום טיפולי השיניים בצורה המקצועית והאיכותית ביותר עבור הקוראים והגולשים מכיוון שמדובר בתחום רגיש ויקר כלכלית.

חשוב לדעת – התכנים של אתר דנטל אונליין אינם מהווים תחליף לייעוץ של רופא שיניים שיספק את המידע הרלוונטי ביותר עבורכם. 

נגישות